איך לנסוע לחופשה, להתארח ולבלות עם מקומיים (ולא על הספה)

כולנו מכירים את תחושת הקנאה, כשחבר מספר על נסיעה למקום נחשק, בה התארח אצל ידיד נחשק לא פחות, כזה שיודע בדיוק לאן כדאי ללכת, ויש לו את הזמן, הרצון ואהבת האירוח לעשות זאת. מארח המונע ממך לאכול במסעדות תיירים, לטובת אוכל מקומי ואותנטי, שחושף אותך למקומות שלא מופיעים במדריכי התיירים, ושנותן לך להרגיש שבאמת הכרת מקום חדש, הבנת אותו וחווית חוויה משמעותית, מרגשת ומספקת.

אם מאסתם בנסיעות סתמיות, מהן אתם חוזרים בידיעה ברורה שהולכתם בהן, כמו המוני תיירים, עיוורים אחרי מדריך תיירים מיושן, למקומות שכבר ראיתם מכל כיוון בטלוויזיה או באינטרנט, רק כדי לגלות שהמציאות מרשימה פחות, וצפופה יותר, שילמתם הון עבור מלון בינוני, בו שתייה בלובי מחסלת תקציב יומי, ועל חיבור לאינטרנט גובים מחירים מופקעים, שהחדר בינוני ומשעמם, והנוף הוא של קיר בניין סמוך, אכלתם במקדונלדס, ולא גיליתם שום דבר חדש – כנראה שגם אתם מחפשים נסיעות מסוג אחר. החדשות הטובות הן, שנסיעות כאלה הן אפשריות, זמינות וזולות, אתם פשוט לא מחפשים במקומות הנכונים: יש גם תעשיית תיירות אחרת, שיכולה לשמש עבורכם בדיוק את אותו חבר נחשק שאין לכם.

הוסטלים, היוו חלופה של אין ברירה, עבור דלי התקציב, אבל הם הפכו בשנים האחרונות לחלופה מתוך בחירה בנסיעה מסוג אחר. המהפך שעברו ההוסטלים בעולם הוא מרשים, ומתאים בדיוק לסוג הנסיעות שהתייר המתקדם והמתוחכם יותר מחפש כיום, רק שלא רבים מודעים לכך.

כשפיתחתי את האסטרטגיה למיתוג "אברהם הוסטל" בירושלים, האכסניה הגדולה בישראל, עם רמות תפוסה שכל עסק תיירות יכול להתקנא בהן, שאלתי את מעוז ינון, גל מור, ירון בורגין ושותפיהם, שהקימו את האכסניה, איזו חוויה הם רוצים לתת לתייר שמגיע אליהם. התשובה הייתה מאד ברורה- הם רוצים להיות אותו חבר נחשק עבור התייר, בירושלים: להיות בית לתייר, מקור מידע אמין ועדכני, לתת חוויה חברתית ותרבותית שלא ניתן לקבל בשום מלון.

ואכן, לא במקרה אכסניית אברהם בירושלים זוכה לפופולריות עצומה כל כך. במיקום מרכזי, באחת הערים המעניינות בעולם, עם מחיר שהייה זול, אבל חדרים ושירות ברמה גבוהה, אינטרנט חופשי, סיורים חינמיים בעיר, ספריה, מטבח לשימוש האורחים, ובעיקר חללים ציבוריים גדולים ומזמינים, המאפשרים למבקרים להכיר תיירים אחרים, לבלות איתם ולקבל מידע, נוצרה באכסניה תרבות טיול אחרת המאפשרת, בעזרת צוות מקצועי ונגיש מאד, להכיר את ירושלים כאילו חבר מקומי מארח אותך. לבלות עם תיירים כמוך, ולקבל באמת תחושה שנחשפת לתרבות ולאוכלוסייה המקומית בצורה בלתי אמצעית וישירה.

תעשיית התיירות הייתה לאורך שנים מנוכרת וקרירה, ולא השכילה לתרגם את רצון התייר לחוויה מעמיקה יותר, לטובת שירות שידע לתת אותו. דווקא הוסטלים הבינו את הצורך של התיירים בחוויה מסוג זה, והתאימו עצמם לתייר המתוחכם, כזה שסבון יוקרתי באמבטיית החדר לא מרגש אותו כמו אוכל, שוק או מסיבה של מקומיים.

אברהם הוסטל. חווית תיירות חברתית ומקומית

אברהם הוסטל. חווית תיירות חברתית ומקומית

ההוסטלים בעולם עוברים התפתחות ומעבר מלתת שירות שהוא רק זול יותר, לטובת מתן שירות ייחודי, שונה וטוב יותר מזה של המלונות, והופכים כך לאלטרנטיבה המציעה חוויה מקומית וחברתית במחיר שפוי. ההוסטלים של הדור החדש הם מעוצבים, חדשניים ומעודכנים, ממוקמים במקומות הטובים ביותר במרכזי הערים המרכזיות בעולם, ומעניקים חוויה מחוברת למקום, מעודכנת ומשוחררת. באמצעות שיווק ישיר באינטרנט וברשתות חברתיות, מצליחים ההוסטלים להגיע ישירות לקהלי היעד שלהם, ללא תיווך (או דמי תיווך), ולייצר קשר אישי עם התייר לפני, במהלך ואחרי החופשה.

אברהם הוסטל. אורחים מבשלים ארוחות משותפות

אברהם הוסטל. אורחים מבשלים ארוחות משותפות

השינוי שעוברים ההוסטלים בעולם, וההתמקדות בתיירות חברתית יותר, מקיימת יותר ואותנטית יותר, הוא תהליך הדרגתי, שרוב הציבור עדיין אינו מודע אליו. בתפיסה הרווחת בציבור, הוסטל הוא עדיין מלון זול, צפוף ומלוכלך שמאכסן תרמילאים מאובקים או צעירים רועשים. אבל המגמה של התמקצעות ההוסטלים, שיפור איכות השירות, בשילוב הקשר עם הקהילה המקומית, מייצרת עבור התייר חוויה מחוברת למקום, שהיא כבר בגדר תופעה חובקת עולם.

בכנס ההוסטלים הבינלאומי, שיערך השנה לראשונה בישראל (5-7/11/12), נקיים פאנל בנושא המיתוג מחדש של תעשיית הוסטלים בעולם, כתיירות חלופית, חברתית ומקומית, המציעה חווית תיירות אותנטית, נגישה ומקומית, ועל הדרכים בהן הוסטלים מתמקדים בסוג שירות זה כאסטרטגיה לפיתוח התיירות והקהילה, ובאופן בו הציבור משנה את התפיסות שלו לגבי הוסטלים.

 

מאמרים קשורים: מלון שהוא שכונה שלמה | הוסטל זה לא מה שחשבת | סיכום התיירות ב-2011 | מבט על התיירות בישראל | תיירות מקיימת- מה זה? ואיך זה קשור לישראל?