עיר חכמה: מה זה? ואיך להתחיל?

העולם שלנו צומח במהירות ונעשה עירוני יותר ויותר. רוב הצמיחה בשנים הקרובות יתרחש בערים, שכבר כיום מאכלסות יותר מחצי מהאנושות, אבל צמיחת הערים צפויה להתגבר עוד יותר, וניהול הערים והחיים בהן הופך למורכב יותר ויותר.

הדאגה באשר לאפשרות הערים להציע שירותים בסיסיים כמו אספקת מזון או מים לתושביהן, איכות חיים טובה לאוכלוסייה ההולכת וגדלה, ומניעת אסונות בריכוזי אוכלוסייה צפופים, הם מהמניעים המרכזיים לפיתוח הטכנולוגיות לערים חכמות.

יותר ויותר ערים בעולם מתחילות לאחרונה במסע לקראת היותן חכמות יותר, והמומנטום הזה כבר מגובה על ידי מימון ממשלתי במדינות שונות, כמו לדוגמה בבריטניה, שם ה-UK by the Technology Strategy Board’s השיק תחרות בה 30 ערים זכו במימון למחקר שיוביל לפרויקטים בתחומי עיר חכמה. לונדון היא גם אחת המובילות העולמיות בתחום, ובפוסט קודם הצגתי כי העיר אימצה את מערכת ההפעלה לערים. בארה"ב, קרן בלומברג השיקה תחרות לערים שיפתרו בעיות מהותיות, וערי ארה"ב הגדולות חוברות כדי לפעול להיות חכמות יותר. האו"ם משיק יוזמה לערים חכמות, ובברצלונה כותבים את ה"סיטי פרוטוקול", מסגרת עקרונות, קווים מנחים ושיטות עבודה לתנועה הצומחת של ערים חכמות

דווקא בישראל, אחת המדינות האורבניות ביותר בעולם, עם תעשיית טכנולוגיה מהמפותחות בעולם, התחום של עיר חכמה כמעט ואינו מוכר, ואף כי מתקיימות בערים שונות פעולות מבודדות המתקשרות לתחום, אין עיר בישראל שפיתחה מדיניות וחזון בתחום זה. ובאמת, בתחום כל כך חדש, לא מוכר ומורכב, איך מתחילים? להלן הצעדים הראשונים כדי להתחיל לפעול בתחום:

הגדרת מהי עיר חכמה עבור העיר שלך – כתחום חדש בעולם, לא קיימת עדיין הגדרה ברורה ומוסכמת של מהי עיר חכמה, וקיימות הגדרות והסברים שונים, מקיפים יותר או פחות. נושא הגדרת התחום ובניית שפה משותפת בין ערים, ארגונים וחברות בתחום זה נמצא כעת בפיתוח בינלאומי, אולם ניתן להגדיר עיר חכמה כ: עיר אשר משתמשת במידע וטכנולוגיות תקשורת בכדי להיות חכמה יותר ויעילה יותר בשימוש במשאבים, ובכך לחסוך בעלויות ואנרגיה, לשפר את השירות לתושבים ואת איכות החיים, ולצמצם את טביעת הרגל הסביבתית, כשהמהלך נתמך בחדשנות וכלכלה מקיימת. הגדרת עיר חכמה צריכה לכן לכלול מספר מרכיבים:

העיר נמצאת במסלול לקראת עתיד של הצלחה – עם מערכת חינוך המספקת את המיומנויות שיהיו נדרשות בשוק העבודה העתידי. עם חינוך והזדמנויות תעסוקה הזמינים לכל התושבים, ועם התמקדות על השיגים חברתיים וסביבתיים כמו גם על צמיחה כלכלית.

העיר מתפקדת באופן יעיל וחכם עד כמה שניתן – כך שהמשאבים כמו אנרגיה, תחבורה ומים מנוצלים באופן מיטבי, ומספקים צמיחה כלכלית וחברתית בעלות נמוכה, לא מזהמת וכן סביבה אטרקטיבית, בריאה בה אנשים יכולים לעבוד ולחיות.

העיר החכמה מאפשרת לתושבים, קהילות, יזמים ועסקים להצליח – משום שהפיכת התשתיות לחכמות יותר הוא אתגר הנדסי, אבל להפוך עיר לחכמה יותר הוא אתגר חברתי, ואלו המבינים טוב ביותר כיצד חברה יכולה להשתנות, הם אלו היכולים לחדש מתוכה.

כל עיר צריכה להגדיר חזון עיר חכמה ספציפית לה, הלוקחת בחשבון את מאפייניה הייחודיים, חוזקות ואתגרים. תהליך זה דורש בדרך כלל מעורבות, שילוב ויצירתיות של בעלי העניין.

כינוס קבוצת בעלי העניין לפיתוח חזון עיר חכמה – כדי שעיר תגיע להסכמה על חזון עיר חכמה יש לכנס קבוצה לא שגרתית של בעלי עניין: מנהיגים פוליטיים, מנהיגי קהילות, מעסיקים מרכזיים, ספקי תחבורה , יזמים, אוניברסיטאות, ארגונים חברתיים וכדומה. המשימה עבור בעלי עניין אלה הוא להסכים על חזון משכנע, מקיף וספציפי מספיק כדי להוביל ליצירת מפת דרכים לפרויקטים ספציפיים ויוזמות שיניעו את העיר קדימה.

כדי להוציא לפועל את החזון לעיר חכמה, נחוצה מפת דרכים עם פרויקטים ספציפיים ויוזמות, מפה אשר כוללת פרויקטים קצרי טווח שיביאו תוצאות מהר, וכן פרויקטים אסטרטגיים ארוכים טווח. פרויקטים ויוזמות אלה יכולים להיות באופנים שונים, ויכול להיות משתלם להתרכז בשלב הראשון במאמצים ביוזמות פשוטות יותר לביצוע משום שהן מערבות ארגון אחד בלבד, לדוגמה.

מימון – פקטור קריטי בבחינת היתכנות של פרויקטים, והוצאתם לפועל, הוא דרישות המימון, אותן יש להגדיר מהשלב הראשון. קיימות דרכים רבות למימון פרויקטים כאלה: מענקי מחקר התומכים בנושא, ניצול פוטנציאל שיתוף המידע לשירותים שונים על אותה פלטפורמה, איתור ותמיכה ביזמים מקומיים, בחינת הפוטנציאל בחיסכון הקיים בטכנולוגיות חכמות, ואף בחינת שיתוף ספונסרים ביוזמות שונות.

חשיבה אל מעבר לעתיד: איך להבטיח תהליך המקיים את עצמו - עיר חכמה היא כזו, שהניחה את היסודות והתשתית באופן שהתהליך יוכל להתעצם, להתחדש ולהתקיים באופן מתמשך.

הפלטפורמה לטכנולוגיה החדשה לעיר החכמה היא הבסיס ליוזמות בתחום, וככזו היא צריכה להיות פתוחה לקהילה וליזמים שבאופן מתמיד יוכלו לחדש, בתחומים הקשורים אליהם. כשזה עובד, התוצאה היא יצירת מוצרים ושירותים חדשים ואפילו שווקים המאפשרים לתושבי העיר ומבקריה לבחור בכל יום בחירות אשר מחזקות את הערכים המקומיים ואת הסינרגיה., והחלק מההכנסות מיוזמות אלה יכולות לממן את היוזמות הבאות, וכך המערכת ממשיכה להתחדש, להתעדכן ולקיים את עצמה.

"העולם האורבני" מצגת אינטראקטיבית ב- HTML5 של העולם, משנת 1950 ועד 2050, שבה במקום גבולות של מדינות מוצגים רק מרכזי אוכלוסייה וצמיחתם לאורך השנים ובעתיד:

 

 

מאמרים קשורים: מיפוי הכוח הכלכלי של הערים- דוח מקינזי | 13 ערי הענק של סין | מאיפה יגיע הגל הבא של הצמיחה העירונית | הערים החכמות בעולם | מערכת ההפעלה לערים של IBM